5 rád ako byť v pohode v časoch corony

5 rád ako byť v pohode v časoch corony

Inšpirácia

Ahoj! Pred pár dňami si, ako väčšina z nás, začal žiť svoj život v karanténe, fyzicky oddelený od zvyšku sveta. Keďže je to pre teba nová životná situácia, v tomto smere si začiatočník (a my všetci s tebou).

 

To, ako sa máš starať o svoje zdravie a chrániť sa pred nákazou, ti pripomínajú všetky možné kanály. 

Čo však tvoje mentálne zdravie? Ako to všetko zvládnuť tak, aby aj tvoje mentálne zdravie zostalo v dobrej kondícii?

 

Ponúkame ti zopár rád, ktoré ti môžu prísť vhod.

 

Nekašli na režim. 

Hoci teraz je čas, v ktorom sa nemusíš nikam ponáhľať, žiaden bus ti neutečie, ani nikam neprídeš neskoro, má význam byť na seba prísny a plánovať si svoj deň. Urči si hodinu, kedy sa budeš ráno budiť a drž sa toho. Naplánuj si aktivity, ktoré chceš v priebehu dňa uskutočniť. Dopraj si pocit uspokojenia z dotiahnutia vecí až do konca. 

Tak teda: O koľkej chceš vstávať? Čo chceš v dnešný deň dosiahnuť, aby si bol večer so sebou spokojný? Podľa čoho spoznáš, že si dosiahol svoj cieľ? Zober si papier a zapíš si to niekam, kde to budeš vidieť.

 

Stráž si screen-time.

Obrazovky na mobiloch, telkách, počítačoch ponúkajú nekonečný zdroj informácií, zábavy či rozptýlenia. Máš predstavu, koľko času pred nimi tráviš? Sú šikovné appky (napr. ActionDash), ktoré ti to vedia zmerať… možno budeš prekvapený výsledkom. Skús si pre seba stanoviť, koľko času z tvojho dňa im chceš venovať. Čas mimo obrazovky je čas, ktorý vieš využiť v prospech niečoho/niekoho iného.

Otázka na teba: Koľko času venovanému obrazovke je pre teba OK?

 

Skús niečo nové.

Na to, aby si získal novú zručnosť, potrebuješ 20 hodín sústredeného úsilia. Bez ohľadu na to, aké máš  genetické predispozície alebo talent, keď sa budeš niečomu venovať 20 hodín a použiješ rozumný spôsob učenia, dokážeš sa výrazne zlepšiť v akejkoľvek zručnosti. 

Chceš vedieť kresliť? Zdokonaliť sa v kaligrafii? Hrať na ukulele? Háčkovať? Ak máš aktuálne niečoho veľa, tak je to čas!

 

Urob nenápadný počin láskavosti

Ani pre ostatných ľudí, s ktorými pravdepodobne zdieľaš stav karantény, to nie je čas, o ktorom tajne snívali. Tomu ver! Skús sa zamyslieť, čím by si druhému tento čas uľahčil. Čokoľvek. Maličkosť. Výber je na tebe. Teraz je výborný čas na nenápadné, možno až utajené, počiny láskavosti. 

Čo si dnes urobil pre to, aby si niekomu zlepšil deň?

 

Rob, čo ti funguje!

Na konci dňa v karanténe si skús premietnuť deň, ktorý máš za sebou. Pripomeň si svetlé momenty, za čo si vďačný, čo ti spôsobilo radosť, čo ti prinieslo úľavu. Čo ti naopak vôbec nepomohlo, čo bolo „o ničom”… Bol by si OK s tým, aby takto vypadali aj zvyšné tvoje dni? 

Čo z tvojho dňa dnes by si chcel viac zajtra? Čo spravíš preto, aby si to tak mal? Sú to dôležité odpovede, ktoré stoja za to, aby si si ich zaznamenal. 

 

Neexistuje univerzálny návod na prežitie karantény, no takéto hodnotenie na konci dňa ti dobre našepká, akým spôsobom môžeš ovplyvniť nasledujúce dni tak, aby si zostal v čo najväčšej pohode. 

Táto schopnosť zreflektovať svoj deň a poučiť sa z neho, robí zo začiatočníkov minimálne mierne pokročilých. 

 

Podeľ sa s nami na našom facebooku, čo ti pomáha v týchto dňoch v udržiavaní si dobrej mentálnej kondície. Možno tým povzbudíš iných! Budeme sa tešiť. 

Budúci týždeň pre na teba opäť pripravujeme zopár tipov a rád.

 

Buďme (aj mentálne) zdraví!