Ďalšie tipy ako byť v pohode v časoch korony

Ďalšie tipy ako byť v pohode v časoch korony

Inšpirácia

Dva týždne domácej karantény (ba niekto ešte dlhšie) máme za sebou. Niektorí si už našli spôsob, ako v týchto podmienkach fungovať, iní ho stále hľadajú. 

Začíname žiť nový druh reality, ktorý so sebou prináša nové „mentálne” výzvy. Ako to všetko ustáť? V minulom článku sme „začiatočníkom v karanténe”, priniesli zopár nápadov na podporu mentálneho zdravia. Dnes postupujeme na ďalší level a prinášame niekoľko rád pre „mierne pokročilých”: 

1. Vypni wifi a zapni svoje sústredenie 

To, že fyzicky nechodíš do školy pravdepodobne neznamená, že nemáš študijné povinnosti. Ako sa ti darí sústrediť sa v domácom prostredí? Uvedomujeme si, že tam na teba číha množstvo rušivých podnetov, pípanie správ od kámoša, blikanie notifikácií, nové vtipné videjko na youtube… čas plynie a prácou si často ani nepomohol… 

Skús si vyčleniť čas (napr. 30 min), kedy budeš offline. Ak potrebuješ internet k svojej práci, vypni si všetky notifikácie na počítači, stíš zvuky telefónu (najlepšie ho odlož mimo zorného poľa). Chce to cvik, ale ak sa naučíš dostať do fázy hlbokého sústredenia, ktoré budeš striedať s kratšími intervalmi odpočinku, budeš vo svojej práci omnoho efektívnejší a rýchlejší. 

Ak chceš svoje sústredenie dotiahnuť na ešte vyšší level, odporúčame knihu od autora Cala Newporta - Hlouboká práce (pravidla pro soustředený úspech v roztěkaném světe).

 

2. Urob to, čo si odkladal

Keď sa staneš odborníkom (alebo aspoň mierne pokročilým) v sústredení sa na prácu a nenechaní sa rozptyľovať, využi túto svoju super-schopnosť a dokonči veci, ktoré si odkladal… na neskôr, keď sa ti bude chcieť, keď budeš mať čas… napr. dlho odkladné upratanie si v skrini, vyhodenie stratených ponožiek, pretriedenie vecí, ktoré už naozaj nepotrebuješ. Buď k sebe úprimný, napíš si svoj zoznam a daj si deadline.  

Ten pocit, ktorý sa dostaví, keď konečne dotiahneš veci do konca, bude pre teba najlepšou odmenou.

3. Jeden večer týždenne bez obrazoviek

Čože?! To snáď ani nemôžete myslieť vážne! Prestávam čítať tento článok! 

Pre tých, čo napriek zdeseniu pokračujú v čítaní - dajte tomu šancu! Skús si predstaviť, že na jeden večer by si nebol v pozícií pasívneho prijímateľa toku informácií, pohyblivých obrázkov, nových feedov na stenách… namiesto toho by si podporil svoju tvorivosť. Aj keď sa možno nepokladáš za žiadneho kreatívca, nekomponuješ hudbu, nepíšeš básne, no tvoriť môžeš aj tak, že čítaš knihu (a vytváraš postavy príbehu vo svojej hlave), preorganizuješ si svoju izbu, vymaľuješ antistresovú omaľovánku alebo ušiješ rúško. 

Vieš, čo ešte tvoríš každý deň? Vzťahy s ľuďmi v tvojom okolí! Čím sa dostávame k ďalšiemu bodu…

 

4. Prispej k pekným chvíľam v rodine

V normálne dni čas bežal tak rýchlo, že si často ani nevedel, ako ubehol týždeň. Koľko času si v takýchto normálnych dňoch strávil so svojimi súrodencami alebo rodičmi? Sú tu časy „nenormálne”, v ktorých sme všetci dostali vzácny dar - ČAS, v ktorom môžeme dohnať zameškané, a to aj v našich vzťahoch. 

Skús si so svojimi rodičmi alebo súrodencami spraviť pekný čas. Naplánuj si napr. na večer spoločnú partičku žolíka s vašimi, alebo si spolu niečo dobré upečte. Alebo si dajte poobedňajšiu spoločnú prechádzku vonku na vzduchu. Na tento čas môžeš jedného dňa spomínať ako na otravný, konfliktný, unudený, alebo hrejivý a dobre využitý, v ktorom si s tvojimi blízkymi zažil mnoho pekných chvíľ. V mnohom to môžeš ovplyvniť. 

 

5. Šťastie ako vedľajší produkt užitočnosti 

V minulom článku sme ťa vyzývali k nenápadným počinom láskavosti u teba doma. Dnes ideme o level vyššie. Pozývame ťa k tomu, aby si bol pre svoje okolie užitočný.

Ako využiješ svoje talenty, zdravie či inteligenciu na to, aby si niekomu uľahčil život? Pôjdeš niekomu nakúpiť? Vyvenčíš psa? Vysvetlíš spolužiakovi nové učivo? Budeš online doučovať? Keď sám nevieš, ako na to, kontaktuj dobrovoľnícke centrum v tvojom okolí (napr. Žilinské dobrovoľnícke centrum) a oni ťa určite nasmerujú. 

Ten pocit na konci dňa, počas ktorého si priniesol pozitívnu zmenu, bude na tvoje mentálne zdravie pôsobiť blahodarnejšie ako týždeň v luxusných kúpeľoch ;)

 

Každý hľadá spôsob, ako zvládnuť túto novú realitu. Venovanie pozornosti svojmu mentálnemu zdraviu je v týchto nebežných týždňoch ešte dôležitejšie ako v tých bežných… Preto, sme radi, ak ti tieto tipy priniesli inšpiráciu. Daj nám vedieť!