Cieľom projektu bolo vytvoriť dlhodobé podmienky pre uľahčenie účasti detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami na školskom a vzdelávacom procese. Našou víziou bolo vytvorenie komunitnej poradne pre rodičov, starých rodičov, či pestúnov, ktorý majú dieťa s výchovno-vzdelávacími potrebami v opatere. Jedná sa o rodičov, ktorí veľakrát nevedia, aký postoj zaujať voči svojim deťom, ako im pomôcť lepšie zvládať školské učivo, ako s nimi pracovať, a tiež aby pochopili, čo je pre ich deti správne a čo nie.
Druhou cieľovou skupinou pre ktorú bol projekt určený, boli priamo deti s výchovno-vzdelávacími potrebami. Zúčastnené deti mali od 6-15 rokov, mali rôzne výchovno-vzdelávacie poruchy, napr. dyslexia, dysgrafia, ADD, ADHD a pod. Deti na ktoré sme sa zameriavali väčšinou pochádzali zo sociálne slabých pomerov, rozvedených rodín, deti v náhradnej starostlivosti, či deti, ktoré pociťujú sociálne vylúčenie zo školského kolektívu. V školách tieto deti zažívajú často neúspech, stretávajú sa s odmietaním zo strany rovesníkov, chýba im motivácia k učeniu sa, majú odpor k škole.
V rámci projektu boli zrealizované tieto aktivity :
Na portáli www.doverujeme.si sa mohli rodičia písomne, telefonicky, alebo osobne v priestoroch o.z. V.I.A.C., skontaktovať s našimi odborníkmi v oblasti špeciálnej pedagogiky a psychológie.
Zrealizovali sme 2 workshopy (1 osobne, 1 online), ktoré boli zamerané na vzdelávanie rodičov: 1. Čo nás čaká po návrate do škôl – psychologická realita? 2. Kam na strednú školu?
So psychologičkou Mgr. Veronikou Ištókovou bol natočený cyklus podcastov s názvom Život s tínedžerom, ktoré sa venovali témam obdobia puberty :
Videá boli natočené v spolupráci so psychologičkou Mgr. Marcelou Čaklošovou pod názvom Zmenený prístup = zmenené dieťa, boli vytvorené 4 časti na tieto témy :
Doučovanie prebiehalo v priestoroch KC Sinaj v Trstenej prezenčnou, alebo dištančnou formou 2 hodiny každý pracovný deň. Zúčastnilo sa ich 52 detí vo veku 6-15 rokov.
O realizácii projektu si môžete viacej prečítať v těchto článkoch:
http://www.ozviac.sk/blog/d-verujme-si
http://www.ozviac.sk/blog/zivot-s-tinedzerom
http://www.ozviac.sk/blog/kam-na-strednu-skolu
Obdobie trvania projektu: 01/2020 – 03/2021