Potrebujeme sa navzájom a nie je to chyba

Potrebujeme sa navzájom a nie je to chyba

Inšpirácia

Najkrajší pocit na svete je byť užitočný.  Vedieť, že som na správnom mieste a vďaka  mne sa dejú veci, ktoré sú jedinečné a potrebné. 


Keby som bol soľou, vďačne by som sa  rozpustil v nedeľnej polievke s vedomím, že celá rodina bude vďaka mne prežívať nebíčko v papuľke. Bol by som užitočný. Pretože tak, ako polievka potrebuje soľ, soľ potrebuje zmysel, aby sa mala pre koho rozpúšťať. Jeden bez druhého ostanú navždy obyčajnými a zanedbateľnými.


Sme soľou tejto zeme! Vďaka nám má zem tú správnu „chuť“. A tvoríme ju všetci spolu.  Všetci sa vzájomne bytostne potrebujeme. Asi tak veľmi ako potrebuje kráľovná krásy svoje čisté zrkadlo.


Tým najväčším  zrkadlom pre človeka bude vždy len druhý človek.  Dieťa, ktoré práve nedopatrením rozbilo vázu, potrebuje len jeden pohľad na rodičov a hneď vycíti, či sa stalo niečo vážne. Rovnako ako zamilovaný muž pozrie na svoju ženu a vie, či je stále jeho.  Potrebujeme sa vzájomne, človek človeka, aby sme sa spoločne inšpirovali k niečomu novému, krajšiemu.


Od útleho detstva sledujeme, napodobňujeme svoje okolie a uvedomujeme si, že je oveľa praktickejšie naučiť sa chodiť po dvoch a byť tak voľnejší, slobodnejší.  Spoznávame, že slová majú neuveriteľnú moc.  Učíme sa a rastieme vďaka tomu, čo vidíme okolo seba. Každý jeden okamih máme možnosť ovplyvniť a začať oznova aj vďaka novým kamarátstvam, či vlastným skúsenostiam. Veď každý z nás sa rád porozpráva s iným človekom, vypočuje si cenné rady do života a oboznámi sa s novými možnosťami, ako prekonať vlastné ťažkosti.


Dnes je v móde dávať na všetko  rating. Počet  hviezdičiek a všemožné certifikáty vystupujú ako záruka kvality a spokojnosti. No iba čas nám ukáže, kde je ukrytá naozajstná kvalita a pravda.


Každá správne „osolená“ komunita ľudí má blahodarne účinky na všetkých, ktorí ju tvoria alebo vstupujú do kontaktu s ňou.  Tak, ako na telesný pot je najlepším riešením sprcha, tak na duševný bôľ je účinná komunita ľudí.  Potrebujeme ju tvoriť a pohybovať sa v nej, aby nás poznala a  dokázala nám vrátiť  pravdivý obraz o nás samých.


Stať sa dobrými a skúsenými kuchármi života je aj profesijným cieľom pracovníkov Komunitného centra Sinaj Trstená. Ich snahou je poradiť a sprevádzať ľudí v akýkoľvek úskaliach života. Pretože sami zažili a pochopili, aké dôležité je tvoriť vzájomné spoločenstvo. Pocítili, aká mocná je opora vo vzťahoch, ktoré máme.  Preto budujme priateľstvá,  spoznávajme jeden druhého a budeme mocnejší, slobodnejší ako kedykoľvek predtým.


Cieľom Komunitného centra Sinaj je pomáhať budovať vzťahy aj mimo rodinu, s ľuďmi z mesta, z ulíc a upevniť tak silnú sieť priateľstva a porozumenia. Preto pozýva každého, na spoločné budovanie komunity, kde môže človek pomoc prijímať, ale aj dávať.Mária Kašová