Trstená na bicykloch

Trstená na bicykloch

Inšpirácia

O projekte 

Vďaka Nadácii Pontis sme rozšírili ponuku existujúcej požičovne elektrobicyklov, ktorá funguje v priestoroch nášho občianskeho združenia. Pribudli nové kvalitné elektrobicykle, crossové bicykle, cyklovozíky, a ďalšie príslušenstvo, ktoré je určené najmä pre zdravotne a sociálne znevýhodnené skupiny obyvateľstva. Pre tieto skupiny je požičanie elektrobicyklov a príslušenstva bezplatné, len na základe vratnej zálohy.  Zároveň v spolupráci s mestom Trstená sme zabezpečili inštaláciu vonkajších nabíjačiek na dvoch miestach v meste, a to vo vonkajších priestoroch Sinaj City Hub a v Ústí nad Priehradou, pri Oravskom centre mládeže. Ľudia využívajúci elektrobicykle si tak môžu požičané bicykle podľa potreby dobíjať. Vďaka týmto novým možnostiam, ktoré elektobicykle prinášajú, sa táto forma športu stala dostupnou pre tých, ktorí by si inak na bicykel už možno ani nesadli; ale aj pre seniorov, ktorí môžu prekonať náročnejší terén bez väčšej záťaže; rodiny s malými deťmi, ktoré môžu vďaka cyklovozíkom zažiť spoločný čas v prírode; ale aj pre tých, ktorí chcú „ochutnať“ ekologickejší spôsob dopravy. 

 

Cieľ projektu: Naším cieľom v projekte je podporiť rozvoj cyklistiky v meste Trstená a jeho okolí, hlavne pre ľudí, ktorí sú sociálne alebo zdravotne znevýhodnení. Zvýšiť pre tieto skupiny dostupnosť bicyklovania sa, dať im možnosť spoznávať cyklotrasy vybudované v Trstenej a jej okolí, a taktiež využívať bicyklovanie ako športovú i rekreačnú aktivitu a prispieť tak k zdravšiemu životnému štýlu. 

 

Od júna do septembra si požičanie elektrobicyklov vyskúšali seniori a rodiny s malými deťmi, ktorí sa nadchli najmä pre cyklovozíky, s ktorými mohli vyraziť do prírody ako celá rodinka. Pre niektoré z nich to bol dokonca prvý takýto spoločný cyklovýlet.  

 

Tešíme sa, že aj takýmto spôsobom môžeme prinášať nové príležitosti do nášho mesta a jeho okolia, búrať bariéry a otvárať možnosti a dvere pre tých, pre ktorých boli doteraz zatvorené.

 

Požičovna elektrobicyklov je stále otvorená aj po ukončení projektu a viac informácií o požičovni nájdete na tomto linku: https://www.ozviac.sk/event/pozicovna-elektrobicyklov

 

„Tento projekt bol realizovaný vďaka podpore Nadačného fondu Slovenských elektrární v Nadácii Pontis, v rámci 8. ročníka grantového programu Ekoobec.“

 

Obdobie realizácie projektu 05/2021- 09/2021