1:FIRMA 2.2

1:FIRMA 2.2

Kedy?

24.10.2019

Kde?

SINAJ City Hub, Trstená

Na októbrovom stretnutí sme sa zamerali na „zelené aktivity“. Hosťami stretnutia boli Zuzana Hulejová Bez obalu na bicykli, kde ich hlavnou činnosťou je predaj bezobalovej ekologickej drogérie s rozvozom na bicykli, čím sa snažia o redukciu chemikálií, plastového odpadu a emisií v okolí. Medzi ich sortiment patrí kozmetika, pracie a čistiace prostriedky značky TierraVerde a Delizia, a najnovšie aj pomôcky pre domácnosť bez plastu. Všetko ponúkajú na váhu, plnené do vlastných nádob, či bez iného obalu. Tovar doručujú zákazníkom na bicykli priamo domov, čím šetria čas a náklady na dopravu. 

 

„Každú minútu prúdi do oceána jedno smetiarske auto plastov. Až 450 rokov trvá, kým sa plastová fľaša rozloží v oceáne. V oceánoch sa nachádza až 150 miliónov ton plastov. Približne 90 % morských vtákov má v žalúdku plasty,“ aj tieto fakty zazneli od Zuzky v rámci stretnutia. A preto by sme sa mali každý sám nad sebou zamyslieť nad svojim správaním. Naučme sa separovať, redukovať plastový odpad a emisie v našom okolí a začnime aj my prispievať k ochrane prírody a ľudského zdravia.

 

Ďalším hosťom stretnutia bol Ing. Michal Vavrík, absolvent vysokej školy ekonomického zamerania so zmyslom pre budúcnosť planéty Zem. Zároveň je zakladateľom občianskeho združenia Kompostujme, vďaka ktorému položil základy kompostovania v Žiline. Žilinčania tak zo svojich domácností vyseparovali za 4 roky už viac ako 25 ton bioodpadov. Michal založil e-shop kompostuj.me, šíri osvetu a vzdeláva o možnostiach kompostovania či už bývate v byte alebo dome. Na stretnutí sa zameral práve na možnosti kompostovania v interiéri, špeciálne pomocou kalifornských dážďoviek, ktoré zjedia to, čo vy už nie a vyrobia vám domáce hnojivo. Účastníci stretnutia mali možnosť pozrieť si jeden konkrétny vermikompostér s kalifornskými dážďovkami, ktorý si hosť stretnutia priniesol so sebou.

 

„Vedeli ste o tom, že až polovica odpadov sa dá kompostovať? Zvyšky surovej zeleniny, nahnité ovocie, šupky z ovocia, či sáčok z čaju - toto všetko sa dá kompostovať a vyrobiť si z toho vlastné hnojivo. Stačí chcieť,“ týmito slovami dal radu a povzbudil účastníkov ku kompostovaniu aj náš druhý hosť Michal.

 

Stretnutie bolo veľkým prínosom pre zúčastnených, pretože mali možnosť nielen počuť, ale aj na vlastné oči sa presvedčiť o tom, že kompostér nemusí byť vždy len niečo odpudzujúce, ale môže byť tiež aj štýlový doplnok každej domácnosti. Ďalšie najbližšie akcie

Žiadne najbližšie akcie