Mladí ľudia a Európa

Mladí ľudia a Európa

Kedy?

11.6.2018

Kde?

Spojená škola Tvrdošín

Zaujímajú sa vôbec mladí o dianie v EÚ? Majú prehľad, čo sa deje? Chcú zmenu? Odpovede na tieto otázky sme mali možnosť zistiť na dvoch školách v rámci občianskeho dialógu. Občiansky dialóg za účasti p. Dušana Chreneka - vedúci oddelenia na Generálnom riaditeľstve pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka sme zorganizovali v pondelok 11.6. na Spojenej škole v Tvrdošíne a na Gymnáziu Martina Hatallu v Trstenej. Prednášková miestnosť plná študentov, očakávania, zvedavosť, otázky, aj provokačné... P. Chrenek na začiatok predstavil seba, svoje štúdium, svoje pôsobenie v Európskej komisii. Následne na to hovoril a možnostiach pre mladých, o tom, čo sa aktuálne deje v Európskej únií. Študenti dostali aj priestor na otázky. Po nesmelých prvých otázkach sa študenti osmelili a začali sa veľmi aktívne zapájať do debaty. Bolo vidno, že veľa vecí ich zaujíma, chcú vedieť ako EÚ funguje, ako sa riešia rôzne problémy. Boli zvedaví na to, prečo sa viac nevyužívajú eurofondy, ako je to s agrodotáciami, ako EÚ vníma Slovensko po veľkých protestoch, ako EÚ vníma nárast extrémizmu a populizmu a čo s tým robí, otázky o migrantoch, konflikt na Kryme...


„Stretnutie s pánom Chrenekom malo pre mňa osobne veľký prínos. Bolo veľmi zaujímavé počuť jeho vyjadrenia na aktuálne spoločenské a politické situácie, témy a kauzy, či už na Slovensku alebo aj v zahraničí. Taktiež bolo pre mňa veľmi príjemné a inšpiratívne spoznať človeka, ktorý je pôvodom z Oravy, no zároveň bol diplomatom v mnohých európskych krajinách a zastupuje EÚ,“ povedala po stretnutí študentka Soňa Šikyňová.


Študentka Anežka Pajunková dodáva: „Návšteva bývalých študentov nášho gymnázia má pre mňa veľký význam. Dodáva mi istotu, že som si vybrala a študujem na dobrej škole. Pán Chrenek je pre mňa veľkou motiváciou a povzbudením do nasledujúceho ťažkého skúškového obdobia, ktoré ma čaká.“


Nebyť zvonenia, asi by sa študenti pýtali ďalej. Zvedavosť a záujem mladých nás veľmi teší. Sme radi, že mnohým z nich nie je ľahostajné to, čo sa deje okolo. Občianskeho dialógu na obidvoch školách sa zúčastnilo okolo 140 študentov. S diskusiami pre občanov plánujeme pokračovať, pretože v nich vidíme zmysel, je pre nás dôležité to, aby ľudia mali priamy kontakt s tým, čo sa deje okolo nich, aby boli priamo konfrontovaní, nielen z televízie a tlače, aby mali a dostávali možnosť pýtať sa a aby dostávali aj pravdivé odpovede.

  1. Chrenek sa po diskusii vyjadril: „Diskusia so študentami mi dala príležitosť dozvedieť sa názory mladých ľudí na Európu a taktiež som im mohol v diskusii vysvetliť hlavné body o budúcnosti Európy. Som rád, že som mal možnosť odpovedať na otázky študentov, vysvetliť niektoré citlivé otázky (migrácia, sankcie Ruska, poľnohospodárska politika, využívanie eurofondov, atď.) a poukázať na príležitosti pre mladých ľudí (Erasmus, Objav EU atď.).


Blahoželám ED Trstenej za vynikajúcu prácu a plnú pomoc.“Michaela Šidová

Ďalšie najbližšie akcie

Žiadne najbližšie akcie