Pašeráci neformálneho vzdelávania

Pašeráci neformálneho vzdelávania

Kedy?

19.2.2020 od 15:00 do 18:00

Kde?

Gymnázium sv. Andreja, Námestie A. Hlinku 5 034 50 Ružomberok

Na workshope s názvom „Pašeráci neformálneho vzdelávania”, ktorý sa 19.2.2020 uskutočnil v Ružomberku na Gymnáziu sv. Andreja, sa zúčastnilo 24 nadšených učiteľov a učiteliek z okolia Ružomberka. Bol to prvý workshop, v rámci programu Nest EDU, ktorý sa konal v Ružomberku a to aj vďaka spolupráci s Gymnáziom sv. Andreja. 

Pod vedením charizmatického lektora Dávida Králika sa účastníci dozvedeli, čím je charakteristické neformálne vzdelávanie, a to, ako „prepašovať” jeho prvky do svojich hodín, pričom mali príležitosť si tento typ vzdelávania vyskúšať na vlastnej koži. Napríklad skladaním básne o Kolbovom cykle v tíme. :)  

 

Vďaka zmenenej inštrukcii uprostred aktivity a výraznému skráteniu času na prácu, zažili vplyv stresu na skupinovú dynamiku. Prostredníctvom tejto aktivity mohli zakúsiť, ako nepredvídateľné udalosti a tlak ovplyvňujú ich pracovné nasadenie. 

 

Po samotnej aktivite účastníci mohli spätne reflektovať, aké roly v skupine najviac vyhovujú ich osobnosti; kto prebral rolu lídra, kto bol mysliteľ, kto doťahovateľ… Tieto vedomosti učitelia hodnotili ako veľmi prínosné a nachádzali mnoho prepojení vo svojom prístupe v triede aj vo svojich pracovných kolektívoch.  Účastníci už počas workshopu nachádzali spôsoby, ako môžu svoje zážitky, skúsenosti a vedomosti aplikovať do svojich vyučovacích hodín. 

 

Na záver sa účastníci venovali dôležitosti spätnej väzby v neformálnom vzdelávaní, pričom si uvedomili rozdiely medzi reflexiou a feedbackom. Nové poznatky si hneď vyskúšali vďaka poskytnutiu spätnej väzby lektorovi, a to hneď niekoľkými spôsobmi; pomenovaním pozitív a priestoru k zlepšeniu, pomocou škálovania, vďaka technike zmeň-prestaň-pokračuj, technikou priradenia symbolu a zhodnoteniu konkrétnych výrokov na danej stupnici. 


Bez ohľadu na spôsob poskytovania spätnej väzby, účastníci hodnotili tento prvý Nest EDU workshop v Ružomberku veľmi pozitívne a zároveň sa už teraz nevedia dočkať ďalších.

 

Potvrdzuje to aj zhodnotenie workshopu od jednej z účastníčok: ”V školstve sa potrebujeme trochu odbrzdiť od štruktúr a viac spájať školu s realitou života. Aj takéto vzdelávanie je spôsob, ako to naplniť. Chcela by som sa naučiť ešte viac, a keďže budete v týchto workshopoch pokračovať, verím, že sa mi to aj podarí naplniť. Ďakujem za túto možnosť.”

 

V rámci našich programov inšpiratívneho vzdelávania pre učiteľov NeSt EDU a EDUpoint, plánujeme ďalšie workshopy v Trstenej, Ružomberku, Poprade a s workshopmi ideme aj za hranice - do Poľska. O pripravovaných workshopoch Vás budeme vopred informovať tu na webovej stránke a na FB.


Tešíme sa na Vás na ďalších workshopoch.


Ďalšie najbližšie akcie

Žiadne najbližšie akcie