Príbehy zaplavených obci ožijú!

Príbehy zaplavených obci ožijú!

Kedy?

6.4.2019

Kde?

Ústie nad Priehradou - Oravské centrum mládežee

PREČO 6.4.2019?

Práve dňa 6.4.1941, sa veľké zástupy občanov vtedajšej dediny Ústie nad Orvavou a ľudí z blízkeho okolia zhromaždili na dvore novej školy. Celá slávnostná rozlúčka bolá plná silných emócii. Počas nej si totiž prítomní dobre uvedomovali, že odchod Jozefa Zubka znamená rozchod celej obce.

 

Pri tejto príležitosti sme sa rozhodli Slávnostné otvorenie Pamätnej zóny na zaplavené obce zrealizovať práve v tento dátum.  Pamätné miesto otvoríme pod záštitou mesta Trstená a Žilinského samosprávneho kraja. V spoločnosti predsedníčky ŽSK, Ing. Eriky Jurínovej, pôvodných obyvateľov zaplavených obcí, či ich príbuzných, a tiež za účasti širšej verejnosti chceme začať s oživením príbehov zatopených obcí.

 

Buďte s nami pri tom. Pamätná zóna sa nachádza v areáli Oravského centra mládeže v Ústi nad Priehradou. Program Otvorenia začne v kaplnke sv. Alžbety.PROGRAM OTVORENIA

10:00  Slávnostná svätá omša

11:00  Otvorenie pamätnej zóny a odhalenie sochy Panny Márie

11:20  Prehliadka areálu a herných domčekov

11:45  Prezentácia nových aktivít spojených so zatopenými obcami

12:00 Dokumentárny film o výstavbe Oravskej priehrady a osobné príbehy ľudí    pochádzajúcich z Oravy

 

PAMÄTNÁ ZÓNA

Miniatúry dedín Ústie nad Priehradou, Slanica, Osada, Hámry a Ľavkovo, umiestnené na podstavci tvaru Oravskej priehrady, nám sprítomňujú tvárnosť konkrétnych obcí a tiež ich konkrétnu polohu. So zachovalými fotografiami budov a opismi konkrétnych dedín zaznamenané na pamätných tabuliach, si vieme živo predstaviť či pripomenúť život v nich.

 

Zrekonštruovaná socha Panny Márie, časť pamätného parku, je originálnym pamätníkom prevezeným z obce Hámre.

 

Drevené domčeky zariadené v štýle vtedajšej doby a prispôsobené pre špeciálne hry, escaperoom a larpy. V týchto hrách sa účastníci dozvedia o zaujímavých dôsledkoch spojených s výstavbou priehradného múru. V tomto type hier si napríklad prejdú podmienkami, v ktorých sa ocitli občania dedín tak, že sa stanú živou súčasťou hry a  budú môcť ovplyvňovať priebeh hry ako konkrétni občania či pracovníci s konkrétnymi následkami.Príbeh Oravskej priehrady je obohacujúcejší ako si myslíme, preto ho nenechajme ležať na dne nepovšimnutý.

Ďalšie najbližšie akcie

Žiadne najbližšie akcie