Čo ďalej...

Živá knižnica

     Každý z nás si už neraz položil otázku o svojej budúcnosti. “Čo ďalej? Ako to bude po škole?“ Práve na túto otázku sme spoločne s 220 žiakmi stredných škôl hľadali odpoveď dňa 23. 11. 2017 v Mestskom kultúrnom stredisku v Trstenej, kde sa uskutočnila akcia s názvom Živá knižnica, ktorá bola zameraná na profesie.

     A práve pojem profesia nám priblížil Martin Menšík marketingový riaditeľ Profesie sk., ktorý poukázal na najčastejšie chyby, ktoré robíme pri písaní životopisov a naučil nás, ako máme vnímať a pristupovať k pracovným ponukám. Po ňom sa študentom prihovorila mladá žena, ktorá od 13 rokov pracovala ako modelka v známych modelingových agentúrach. Úspešne ukončila právnickú fakultu a v súčasnosti je známa ako najmladšia starostka na Slovensku  Hovoríme o 27 ročnej  Mgr. Erike Cintulovej.

   Po úvodnej časti vstúpili študenti do vzájomného dialógu so živými knihami, kde sa pýtali, počúvali a rozmýšľali nad jednotlivými osobnými príbehmi. Bol to príjem informácii z prvej ruky, ktoré by sa bežne nedozvedeli. Študenti tak mali  jedinečnú príležitosť získať  nový pohľad na profesie, o ktorých už mali vytvorený svoj vlastný názor, pričom mali možnosť ho prehodnotiť alebo konfrontovať s realitou.

    Sme radi, že sa nám zámer podaril, a že si študenti odniesli so stretnutia odpovede, prípadne, že si začali uvedomovať otázku vlastnej budúcnosti.  O tom nás presvedčili aj zanechané odkazy pre nás:

  • „Bolo to super! Určite ste dali inšpiráciu mnohým mladým ľuďom a mohlo by sa organizovať viac takýchto akcií.“
  • „Super akcia pre nás. Veľmi ma prekvapilo, keď nám povedali, že málo  mladých ľudí si ide za svojim snom. Oni sami nám dokázali, že to ide, a že sa to dá. Ďakujem som motivovaná.“
  • „Strašne sa mi to páčilo. Bolo to super. Spravte to ešte raz.“
  • Bolo to zaujímavé a veľmi motivačné. Ďakujem za priblíženie týchto profesií a nový obraz o prečítaných povolaniach.

V súčasnosti pojem Živá knižnica nie je neznámym pojmom. Stala sa obľúbenou formou multikultúrnej výchovy ako prostriedok na priblíženie rôznych prierezových tém v rámci spoločensko-vedných vyučovacích predmetov, ale aj ako záujmová činnosť v mimoškolských aktivitách.
V Živej knižnici si mladí ľudia namiesto upravených publikácii môžu prepožičať osobu „Živú knihu“ so zaujímavým osobným príbehom, s ktorou by sa v reálnom živote pravdepodobne nemali príležitosť porozprávať sa a spýtať sa jej na všetko, čo ich bude zaujímať. Preto 23. novembra v Mestskom kultúrnom stredisku v Trstnej využijeme formát Živej knižnice na to, aby sme mladým, ktorí sa rozhodujú, čo budú ďalej robiť, keď ukončia strednú školu, pomohli získať lepšie a reálnejšie predstavy o povolaniach a cez projektového manažéra Martina Menšíka z PROFESIE.sk a EDUJOBS.sk im poskytneme aktuálne informácie o trhu práce. A následne budú mať príležitosť bližšie sa oboznámiť s profesiami ako sú  pedagóg,  mechanik, policajt, vojak, lesník, umelec, bankár, spisovateľ, programátor, architekt, európskymi dobrovoľníkmi, projektovým manažérom, najmladšou starostkou na Slovensku.
Cieľom akcie je poskytnúť študentom odpovede na otázku „Čo ďalej“ a pomôcť im k ďalšiemu profesnému rastu. Podujatie sa koná za podpory Nadácie Slovenskej sporiteľne.

Živá knižnica 1 Živá knižnica 2 Živá knižnica 3

Živá knižnica 4 Živá knižnica 5 Živá knižnica 6

Živá knižnica 7 Živá knižnica 8 Živá knižnica 9

Živá knižnica 10 Živá knižnica 11

Mikolasik

V.I.A.C. - Inštitút pre podporu a rozvoj mládeže

Sídlo: Ústie nad Priehradou 41, 028 01 Trstená
Kancelária: Železničiarov 253/1, 028 01 Trstená
                   +421 948 849 922
                   Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
                   www.ozviac.sk
IČO: 42 217 202
DIČ: 2023 297 287
Číslo účtu: IBAN SK61 7500 0000 0040 1397 5251
BIC (SWIFT)CEKOSKBX