Cez skúsenosť k poznaniu

„Aj zo špinavých rúk môže vzísť niečo pekné...“ Aj toto je jedna zo silných myšlienok, ktoré zazneli od študentov SPŠ v Tvrdošíne počas vzdelávania „Cez skúsenosť k poznaniu“, ktoré počas minulého týždňa absolvovali.

Spolu s lektorkou Barborou Babicovou diskutovali na  tému vnímavosti, predsudkov a stereotypov. Prostredníctvom príbehov živých kníh rozvíjali kritické myslenie, vďaka čomu sa aj oni môžu stať nástrojom na zabraňovanie predsudkov. Formovať postoje ľudí, ktorých majú okolo seba a povedať NIE extrémizmu, šikane a nenávistnému správaniu.

Po ukončení programu dostali zadanie na praktickú časť, v ktorej získajú praktickú skúsenosť, vďaka čomu môžu šíriť myšlienku vnímavosti ďalej.  V marci ich čaká druhá časť programu v ktorej budú prezentovať výstupy zo svojej praxe a po úspešnom absolvovaní získajú titul „Vnímavý študent“ a stanú sa tak členmi vnímavej komunity na Slovensku.

A ako tento program vnímali študenti? Dostali sme viacero silných a úprimných reakcií s ktorými sa chceme podeliť aj s Vami:

 „Presudky - samozrejme že ich mám snažím sa ich do istej miery eliminovať, ale niekedy proste fakt nejde. Ako napríkad: „To ozaj to tento dokázal ? To by som naňho fakt nepovedal .. ale potom si uvedomím... Čo ak sa niekto takto pozerá aj mňa? Pohybujem sa medzi ľuďmi, na ktorých by som ja osobne nikdy nepovedal že dokážu, to, čo dokážu... Takéto veci na prvý pohľad nezistím. Ale ako som ich spoznal, povedal som si...WOW toto by som nikdy na tohto človeka nepovedal, ale hľa on je v tom fakt riadny borec.“

„Dnes som si uvedomil... Mám ja ale šťastie - že som sa narodil zdravý. Doteraz som nad tým veľmi intenzívne nepremýšľal. My, čo sme si zvykli na to že sme zdraví. My, ktorým všetko zovšednelo, akoby sme ani nežili. V tejto dobe naozaj nepremýšľame nad životom. Je to pre nás samozrejmosť. Ľudia sa neobzerajú a ani nechcú, za tými ktorí idú s nami, za tými ktorí na ceste životom sú doráňaní a zákerne ubíjaní rôznymi chorobami, hendikepmi. Niektorí idú pomalšie, a niektorí sa sami ani nedokážu pohnúť. Človek bude stále slepý dovtedy, kým sám nezažije... Počas počúvania o predsudkoch som si vravel: „Ja medzi tých ľudí nepatrím, veď toto som už dávno riešil vo svojej hlave. – Nemám predsudky- .“ Keď tu zrazu niečo hovoril spolužiak a ja som si v mysli vytváral rôzne myšlienky okolo toho čo hovorí. Po chvíľke analyzovania som prišiel na fakt, že nadpolovičná väčšina boli predsudky voči tomu človeku, ktorý práve hovorí. „A tak predsa som medzi nimi ☹..“ . Je to neresť, zlý zvyk, ktorý má veľmi hlboké korene, ktoré sú tu už od detstva. Preto ak naozaj chcem bojovať s predsudkami, treba sa zamerať na koreň. Ísť od základu, meniť vzorce toho myšlienkového postupu. Je to cesta na dlhú trať. Ale zlomiť takýto návyk, úplne zmení vnímanie okolia.“

Vďaka chalani... Boli ste skvelí Smile

Cez skúsenosť k poznaniu 1 Cez skúsenosť k poznaniu 2 Cez skúsenosť k poznaniu 3

Cez skúsenosť k poznaniu 4 Cez skúsenosť k poznaniu 5 Cez skúsenosť k poznaniu 6

Cez skúsenosť k poznaniu 7 Cez skúsenosť k poznaniu 8

Viac fotiek si môžete pozrieť na našom FB!

Mikolasik

V.I.A.C. - Inštitút pre podporu a rozvoj mládeže

Sídlo: Ústie nad Priehradou 41, 028 01 Trstená
Kancelária: Železničiarov 253/1, 028 01 Trstená
                   +421 948 849 922
                   Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
                   www.ozviac.sk
IČO: 42 217 202
DIČ: 2023 297 287
Číslo účtu: IBAN SK61 7500 0000 0040 1397 5251
BIC (SWIFT)CEKOSKBX