Rodič, teenager a karanténa bez dátumu expirácie

/*! elementor - v3.23.0 - 05-08-2024 */ .elementor-widget-text-editor.elementor-drop-cap-view-stacked .elementor-drop-cap{background-color:#69727d;color:#fff}.elementor-widget-text-editor.elementor-drop-cap-view-framed .elementor-drop-cap{color:#69727d;border:3px solid;background-color:transparent}.elementor-widget-text-editor:not(.elementor-drop-cap-view-default) .elementor-drop-cap{margin-top:8px}.elementor-widget-text-editor:not(.elementor-drop-cap-view-default) .elementor-drop-cap-letter{width:1em;height:1em}.elementor-widget-text-editor .elementor-drop-cap{float:left;text-align:center;line-height:1;font-size:50px}.elementor-widget-text-editor .elementor-drop-cap-letter{display:inline-block}

Prvých pár týždňov karantény máme za sebou. Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by tieto týždne figurovali v našich spomienkach len ako chvíľkové a zvláštne zastavenie sa nás a celého sveta okolo nás; skôr to vyzerá na dlhšie pretrvávajúcu realitu, ktorej je potrebné prispôsobiť sa.

V minulom článku sme vám, rodičom (aj) dospievajúcich – korona začiatočníkom, priniesli niekoľko tipov na podporu vášho mentálneho zdravia. Dnes opäť prinášame zopár inšpirácií pre „mierne pokročilých“, keďže my všetci, vzhľadom k aktuálnej situácii, potrebujeme ísť spoločne do ďalšieho levelu v tejto korona-realite.

 

1. Viete, ako zjete slona?

Neistota spojená s vývojom aktuálnej situácie a prognózy nejasnej v predpovedaní, dokedy budeme žiť v tejto realite, vzbudzujú širokú paletu emócií, prevažne v tmavých odtieňoch…

Keby sme vám teraz na stôl naservírovali obrovský tanier s ešte väčším slonom a vašou úlohou by bolo skonzumovať ho, prvé čo by vám napadlo by iste bolo: „Ako to všetko zvládnem?!“ Odpoveď je jednoduchá. Po kúskoch!

Podobný prístup si môžete osvojiť aj v týchto týždňoch/mesiacoch. „Ako to všetko zvládnete?“. Zvládnete! Deň po dni!

2. Čo má spoločné utahská púšť s vašou domácnosťou?

Psychológovia, ale aj astronauti simulujúci pobyt na Marse v utahskej púšti zdôrazňujú, že režim dňa je kľúčový na udržanie si psychickej pohody. V bežné dni je režim určovaný vašimi povinnosťami a povinnosťami vašich potomkov. No ani v tieto „nebežné“ dni nestráca nič na dôležitosti.

Dohodnite sa so všetkými členmi domácnosti na takom režime, ktorý by v čo najväčšej miere vyhovoval všetkým a dodržiavajte ho. Stanovte si čas, kedy chcete vstávať, kedy sa každý bude venovať svojim úlohám, vyčleňte si priestor, v ktorom budete čas tráviť osamote (pri dospievajúcich je tento priestor obzvlášť dôležitý), ale nezabudnite aj na čas, kedy budete všetci spolu ako rodina.

 

3. Ustrážte si príjem!

Nie, nemyslíme ten finančný (hoci aj to je v tomto čase nepochybne pre mnohých zdrojom úzkosti). Máme na mysli príjem informácií. Je naozaj užitočné čítať každý článok obsahujúci kľúčové slovo „korona”? Mať prehľaď o počte nakazených, vyliečených, mŕtvych? Je iste dôležité zostať v obraze aktuálneho diania, no nepreháňajte to. Pomenujte si, koľko času denne chcete tejto téme venovať, z ktorých médií chcete čerpať a držte sa toho! A čo by sa stalo, keby ste deň-dva v týždni o korone nič nepočuli, ani nevideli?

 

4. Spoznajte svojich spolubývajúcich

Nie je nezvyčajné, že partneri žijúci v dlhoročných vzťahoch sa veľmi nepoznajú. Alebo rodičia nepoznajú svoje deti, často nevedia, čím žijú a čo ich ťaží. Ak sa vás tento bod netýka – gratulujeme, pokojne ho preskočte.

Pre ostatných, ktorí tušia, že nie všetko je v poriadku v ich najdôležitejších vzťahoch, máme dobrú správu – nikdy nie je neskoro na nich pracovať. Keďže vzťah je funkciou času (rozumej – vzťah rozvíjame dobrým využitím spoločných chvíľ), ešte lepšou správou je, že času máme v tomto období viac než zvyčajne. Naberme odvahu a znovu sa pýtajme svojich najbližších. Pýtajme sa na ich minulosť, ťažké rozhodnutia, ktoré museli urobiť, úspechy, plány, túžby… ako inšpirácia nám môžu poslúžiť napr. Pokec kartičky.

 

5. Ste v tom spolu

Pre nikoho nie je jednoduché zmieriť sa s obmedzeniami, ktoré prichádzajú; s realitou, v ktorej naše plány na najbližšie týždne a mesiace vybuchujú ako ohňostroj na Nový rok. Pocity frustrácie, hnevu, neistoty sú prirodzené, no nie je užitočné, keď ich nekontrolovateľne budete vylievať na svojich blízkych. Veď ste v tom spolu.

Nikto z vás zato nemôže. No každý určite viete prispieť k tomu, aby sa vám doma spolu trochu lepšie dýchalo. Ak si nie ste istí, nič vám nebráni k tomu, aby ste sa druhého spýtali: „Čo dnes môžem spraviť preto, aby som ti pomohol/pomohla?“

Táto otázka môže byť na začiatku pozitívnych zmien v mnohých rodinných a partnerských príbehoch…

 

Každý z nás si musí nájsť spôsob, ako čeliť tejto novej realite, bez toho, aby trvalo utrpelo jeho mentálne zdravie a vzťahy. Dúfame, že aj tieto rady prispejú k tomu, aby ste to zvládli lepšie.  Ak máte tipy, ktoré fungujú vám, budeme radi, ak sa s nami o ne podelíte.

/*! elementor - v3.23.0 - 05-08-2024 */ .elementor-widget-image{text-align:center}.elementor-widget-image a{display:inline-block}.elementor-widget-image a img[src$=".svg"]{width:48px}.elementor-widget-image img{vertical-align:middle;display:inline-block}
Exit mobile version