K.R.O.K. 2020

/*! elementor - v3.23.0 - 05-08-2024 */ .elementor-widget-text-editor.elementor-drop-cap-view-stacked .elementor-drop-cap{background-color:#69727d;color:#fff}.elementor-widget-text-editor.elementor-drop-cap-view-framed .elementor-drop-cap{color:#69727d;border:3px solid;background-color:transparent}.elementor-widget-text-editor:not(.elementor-drop-cap-view-default) .elementor-drop-cap{margin-top:8px}.elementor-widget-text-editor:not(.elementor-drop-cap-view-default) .elementor-drop-cap-letter{width:1em;height:1em}.elementor-widget-text-editor .elementor-drop-cap{float:left;text-align:center;line-height:1;font-size:50px}.elementor-widget-text-editor .elementor-drop-cap-letter{display:inline-block}

Ani tento rok sme neporušili tradíciu, a na Orave sme pripravili jedinečnú inšpiratívnu konferenciu – K.R.O.K. Na siedmom ročníku sme sa za všetkých dôkladných opatrení stretli v stredu 9. septembra 2020 v Dome kultúry v Trstenej. Na konferencii aj po siedmykrát vystúpili osobnosti, ktorých životné príbehy vynikajú, inšpirujú, posúvajú vpred.

/*! elementor - v3.23.0 - 05-08-2024 */ .elementor-widget-image{text-align:center}.elementor-widget-image a{display:inline-block}.elementor-widget-image a img[src$=".svg"]{width:48px}.elementor-widget-image img{vertical-align:middle;display:inline-block}

Ako prvý sa predstavil Karol Voltemár – cestovateľ, ktorý za 3 a pol roka precestoval celý svet. Okrem toho, že nám priblížil, čo všetko stálo za jeho 3 a pol ročnou výpravou, sme od neho mohli počuť viacero zaujímavých príhod, ktoré počas cestovania zažil.

 

Petra Kozáková nám opísala  svoju službu pod záštitou Teach for Slovakia. Vtiahla nás do sveta učiteľa na základnej škole, ktorú navštevujú  prevažne rómske deti. Ukázala nám, ako môže správanie okolia ovplyvniť to, čo si dieťa o sebe myslí, čo čaká od prostredia a ako tomu všetkému dokáže zamiešať karty láska.

Triatlonistka, rekordérka, bývalá letuška, no hlavne mama dvojičiek, Alena Stevens nám svojím príbehom pripomenula, že sa nemáme vzdávať na ceste za našimi snami, aj keď prichádzajú rôzne ťažkosti a prekážky. Pretože prekážky sú práve na to, aby sa prekonávali.

 

Mladá slovenská dizajnérka Alžbeta Irhová nám okrem predstavenia svojej vlastnej značky Bagbet porozprávala o svete textilného priemyslu. Jej dizajnérske štúdio Bagbet sa zameriava na spracovanie textilného odpadu, aby tak veciam vdýchli nový život a vnášali tak ekológiu do každodenného života.

Ústrednou témou prezentácie Valentíny Vavi Sedilekovej bolo sebaprijatie a sebaláska. Valentína je zakladateľkou projektu Chuť žiť. Na konferencii nám dovolila nahliadnuť do svojho boja s anorexiu, toho, ako sa z nej dostávala a čo ju motivovalo k tomu, aby svojím príbehom pomohla iným trpiacim s poruchami príjmu potravy.

Príbeh trolejbusára Tomáša Komrsku nebol taký jednotvárny, ako sa na počiatku mohol niekomu zdať. Počas svojho kariérneho zostupu si uvedomil, že patrí medzi ľudí, ktorí síce vedia príkazy dávať, no sú lepší v ich prijímaní a plnení. Rozpovedal nám ako sa z  úspešného podnikateľa, ale zároveň bojujúceho s depresiami, stal trolejbusár, ktorý sa do práce teší a popri tom je schopný napísať knihu z príbehov, ktoré cestou pozbiera.

Zahraničnými hosťami boli manželia Brodovci z Poľska. Sú rodičmi jedenástich detí a ich výchovu berú ako riadenie malého podniku. Porozprávali nám o tom, ako vypadá bežný deň v ich domácnosti, čo všetko za tým stojí, a ako to dokážu zvládať.

 

Na záver sa nám predstavil Martin Pekarčík, rodák z Trstenej, ašpirujúci medik, ktorý stojí za vývojom prístroja S-case. Toto zariadenie je síce len vo veľkosti smartfónu, no je vybavené prvotriednou technológiou. Tento projekt vytvoril popri štúdiu a spolu so svojím tímom a vďaka S-case už teraz zachraňuje ľudské životy v chudobných častiach Afriky.

Osobnosti, ktoré sme na konferenciu pozvali, boli inšpiráciou pre mnohých ľudí z Oravy a okolia. Veríme, že ich príbehy môžu inšpirovať a podnietiť zmenu kvality života u mladých v ich miestnych komunitách, že povzbudili mladých ľudí k pozitívnej zmene v ich živote.

Inšpiratívna konferencia K.R.O.K. je tento rok spolufinancovaná Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko-Slovensko 2014-2020.

 

Pokiaľ ste sa tohtoročného K.R.O.K.u nezúčastnili, vystúpenia našich hostí si môžete pozrieť na našom youtube kanály.

Exit mobile version