Vyhrnuli si rukávy, aby priniesli zmenu

/*! elementor - v3.23.0 - 05-08-2024 */ .elementor-widget-text-editor.elementor-drop-cap-view-stacked .elementor-drop-cap{background-color:#69727d;color:#fff}.elementor-widget-text-editor.elementor-drop-cap-view-framed .elementor-drop-cap{color:#69727d;border:3px solid;background-color:transparent}.elementor-widget-text-editor:not(.elementor-drop-cap-view-default) .elementor-drop-cap{margin-top:8px}.elementor-widget-text-editor:not(.elementor-drop-cap-view-default) .elementor-drop-cap-letter{width:1em;height:1em}.elementor-widget-text-editor .elementor-drop-cap{float:left;text-align:center;line-height:1;font-size:50px}.elementor-widget-text-editor .elementor-drop-cap-letter{display:inline-block}

Jednoduché a praktické opatrenia na zníženie produkcie odpadu v gastro prevádzkach, šírenie osvety zameranej na recykláciu v školách, diskusie na témy, ktoré sa dotýkajú spoločnosti, hýbu spoločenskou situáciou na Slovensku a je potrebné o nich hovoriť, ale aj priestor pre spoločne strávený čas s rodinou a priateľmi …

 

Tieto myšlienky boli podporené v rámci grantu pre mladých, ktorý financovali spoločnosti IBM a Deutsche Telekom. Grant bol súčasťou Konferencie o nových prístupoch k mladej generácii YoDel, ktorá sa konala 9.-10. 4. v Poprade. Tento rok po prvýkrát priniesla možnosť pre mladých podať si žiadosť o grant. Mladí aktívni ľudia tak mohli zrealizovať vlastný nápad, myšlienku, projekt, ktorým chceli priniesť do svojej komunity niečo nové.  

 

Ako sa našim mladým darí v realizácii projektov? Nahliadnite do toho spolu s nami… 

 

„Momentálne máme potvrdenú spoluprácu na dvoch stredných školách v Košiciach, kde od októbra 2019 začíname s workshopmi zameranými na šírenie osvety v oblasti zníženia produkcie odpadu a zlepšenia recyklácie. Časť projektu týkajúca sa recyklačného plánu pre gastronomické prevádzky začala realizáciu už v júny. Spoluprácu sme nadviazali so stánkom Smile Street Food, ktorý sa nachádza vo Food Corner pred Kinom Úsmev v Košiciach. Postupne sme vylúčili z obehu plastové slamky, vymenili jednorazové plastové vidličky za drevené, nádoby na jedlo so sebou sme zamenili za kompostovateľné. Tiež sme vylúčili z obehu jednorazové papiere na tácky a zamenili sme ich za trvalo použiteľné a umývateľné. Ďalej pribudol kôš na biologický odpad a tiež samostatný kôš na plasty. Tieto zmeny nastávali postupne v priebehu mesiacov jún, júl a august. Momentálne máme ešte naplánované úplné zrušenie kompostovateľných nádobiek so sebou a zavedenie vratných. Taktiež vyčleníme viac košov na sklo a papier, nakoľko tento materiál stále putuje do komunálneho odpadu. Toto leto sme pracovali s jedným zo štyroch stánkov, ktoré sa vo Food corner nachádzajú, ale do budúcna by sme chceli pokryť aj zvyšné tri,“ uviedla koordinátorka projektu Nina.  

 

Toto sú výsledky, ktoré zatiaľ priniesol podporený projekt „Be the change“, ktorý realizuje skupina mladých ľudí z Košíc. Cieľom projektu je redukovať používanie jednorazových plastov a tak postupnými krokmi prispievať k čistejšiemu životnému prostrediu. 

Ďalší z podporených projektov s názvom „Letné kino“ zodvihol ľudí z Kysuckého Nového Mesta z gauča, od TV obrazoviek a ponúkol im príjemnejšiu alternatívu, kde by si mohli pozrieť film spolu s rodinou a priateľmi pod holým nebom. Ako sa im v tom darilo, zhodnotil koordinátor projektu Matúš Maljar: „Spolu s YC Mládežníckou klubovňou a Kysucko-Novo-Mestským mládežníckym parlamentom sme začali pripravovať Letné kino v prírode. Počas letných mesiacov sa uskutočnilo už 8 premietaní. Na každom z nich sa priemerne zúčastnilo 80 ľudí. Najväčší divácky úspech zaznamenal film „Zrodila sa hviezda“, na ktorom sa zúčastnilo viac ako 200 ľudí. Niektoré premietania museli byť presunuté do Domu kultúry, keďže počasie sme ovplyvniť nedokázali. Dostali sme veľa  pozitívnych reakcií a tak plánujeme tento projekt zopakovať aj budúce leto. Náš projekt končí v septembri a myslíme si, že ho môžeme zhodnotiť ako úspešný a verejnosti prospešný. Ďakujeme Vám aj všetkým partnerom, vďaka ktorým sa nám podarilo tento projekt zrealizovať.“ 

Tretí podporený projekt s názvom „Šálka diskusie“, ktorí realizuje partia mladých ľudí z Nižnej nad Oravou, priniesol zatiaľ dve diskusie pre verejnosť s inšpiratívnymi hosťami, ktorí hovorili o aktuálnych témach. Prvá diskusia sa konala v ART Galérii Schürger v Tvrdošíne a  bola zameraná na spoločenské dianie na Slovensku. Hostia diskutovali o tom, čo ukázal výsledok prezidentských volieb, o pozitívach a negatívach členstva v Európskej únii a tiež o tom, prečo sú dôležité voľby do Európskeho parlamentu. Súčasťou bola aj téma narastajúceho extrémizmu v EÚ. Hosťami tejto diskusie boli Veronika Jankovičová – občianska aktivistka a kandidátka do Európskeho parlamentu a tiež Mária Červeňová – organizátorka protestov „Za slušné Slovensko.“

Druhá diskusia bola na úplne inú, tiež aktuálnu tému EKO. Táto diskusia sa konala vonku, čo umocňovalo danú tematiku. Hosťami boli Paľo a Zuzana Hulejovci, ktorí stoja za iniciatívou „Bez obalu na bicykli“. Účastníci si z tejto diskusie odniesli množstvo praktických typov a spôsobov, ako ekologickejšie upratovať domácnosť, žiť zdravšie a najmä viac EKO. Momentálne pripravujú tretiu diskusiu, ktorá bude zameraná na animovaný film a hosťom bude úspešná animátorka a výtvarníčka z Oravy Martina Malovaníková. 

 

Toto sú doterajšie výsledky troch skupín mladých nadšencov, ktorí nežijú len pre seba. Mladí ľudia, ktorí majú otvorené oči… Nehľadajú výhovorky, nečakajú, ale vyhrnú si rukávy a menia to, čo zmeniť môžu… 

 

Sme radi, že môžeme byť súčasťou.

 

Ďakujeme spoločnostiam IBM a Deutsche Telekom za finančnú podporu. 

 

Pripomeňte si atmosféru tohto ročníka konferencie YoDel. 

/*! elementor - v3.23.0 - 05-08-2024 */ .elementor-widget-image{text-align:center}.elementor-widget-image a{display:inline-block}.elementor-widget-image a img[src$=".svg"]{width:48px}.elementor-widget-image img{vertical-align:middle;display:inline-block}
Exit mobile version